Zmiana statusu spółek komandytowych ma konsekwencje
Gdy spółka dokonywała już amortyzacji to powinna ona, co do zasady, kontynuować przyjętą wcześniej metodę i stawki amortyzacji, o ile dany środek trwały nie został w całości zamortyzowany, a także uwzględnić wcześniejsze odpisy dokonane przez jej wspólników.
W maja 2023 r. spółka wystąpiła o interpretację ustawy o CIT. Konkretnie chodziło o to czy będzie uprawniona do zastosowania stawki amortyzacji podatkowej obniżonej do dowolnej wysokości dla wybranych środków trwałych. To znaczy takich, które podlegają lub podlegały amortyzacji podatkowej, dla których przyjęto metodę amortyzacji liniowej, zgodnie z zasadami z art. 16i ust. 1 ustawy o CIT.
Z wniosku wynikało, że spółka od 1 stycznia 2021 r. jest podatnikiem CIT. Wcześniej nim nie była, a przychody i koszty związane z działalnością były dzielone pomiędzy jej wspólników proporcjonalnie do udziałów w zyskach i opodatkowane u wspólników.
Fiskus zgodził się, że spółka będzie uprawniona do zastosowania stawki amortyzacji podatkowej obniżonej do dowolnej wysokości dla wybranych środków trwałych dla których przyjęto metodę liniową, w roku podatkowym, w którym podejmie taką decyzję. Ale nie zgodził się, że będzie uprawniona do zastosowania w odniesieniu do poprzednich lat podatkowych – nieprzedawnionych – stawki amortyzacji podatkowej obniżonej do dowolnej wysokości tj. nawet bliskiej zeru.
Spółka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta